Sakiewki schabowe

Składniki:

1-1,5 kg schabu bez kości,
15-20 dag sera (np. oscypka),
2-3 łyżki masła,
sól, pieprz do smaku,
1 szt. długiego, świeżego pora,

Wykonanie sakiewek schabowych:

Schab umyć, podzielić na plastry, rozbić na cienkie płaty (uważać, aby w czasie rozbijania w mięsie nie porobić dziur) . Każdy płat osolić i oprószyć pieprzem. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dołożyć masło i wymieszać. Na przygotowane płat schabowe nakładać masę serową.

Przygotowanie pora do zawiązania sakiewek:

Odciąć długą łodygę (1 lub 2 szt.) umyć i zblanszować, tzn. do gotującej wody wrzucić warzywo, a po upływie minuty wyjąć pora z wrzątku i polać łodygę zimną wodą. Tak przygotowany por łatwo rozrywa się na wstążki. Ze schabu z masą oscypkową formujemy sakiewki, górną część mocno ściskamy dłonią i wiążemy wstążką z pora.

Układamy sakiewki w naczyniu żaroodpornym, podlewamy małą ilością wody i dusimy pod przykryciem w piekarniku około 30-40 min. w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Po tym czasie zwiększamy temperaturę do 190 stopni i dopiekamy bez przykrycia około 10-15 min.

Uwaga: aby sakiewki ładnie wyglądały trzeba w czasie wiązania mięsa porem starannie uformować falbanki z mięsa u góry sakiewek.

Sakiewki można przygotować także w brytfannie, wtedy trzeba zabezpieczyć je przed szybkim spieczeniem przez przykrycie mięsa folią aluminiową. Można też nadziewać sakiewki pieczarkami, warzywami lub innymi farszami.

Sakiewki podajemy z ziemniakami, ryżem, kaszą, makaronami z dodatkiem warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *