Smalec ze słoniny (do chleba) – na 2 sposoby

I sposób:

Składniki:

1/2 kg słoniny,
2 łyżki wody,
2 cebule,
1 łyżka majeranku,
1 jabłko winne (kwaśne),

Wykonanie:

Słoninę przemielić w maszynce lub drobniutko pokroić w kosteczkę. Włożyć do rondelka, podlać wodą i wytapiać ogrzewając na wolnym ogniu. Gdy słonina jest szklista włożyć drobno pokrojoną cebulkę i pokrojone w kosteczkę jabłko. Całość przesmażyć na jasno-złoty kolor. Posolić i dodać pokruszony majeranek.

Przelać do słoika, lub zostawić w rondelku, w którym smażyliśmy słoninkę. W czasie studzenia należy przemieszać parę razy, żeby skwareczki nie opadły na dno. Przechowywać w chłodnym miejscu.

II sposób:

Składniki:

1/2 kg słoniny,
30 dag kiełbasy,
2 cebule,
2-3 listki laurowe,
kilka ziarenek ziela angielskiego,
szczypta majeranku,
szczypta soli,
25 dag podgardla,
2 jabłka,
2 łyżki wody,

Wykonanie:

Słoninę i podgardle kroimy w drobną kostkę lub mielimy w maszynce (na sitku o grubych otworach). Przekładamy do rondla. Podlewamy wodą i wytapiamy na małym ogniu.

Kiełbaskę obieramy ze skórki, mielimy lub kroimy i w trakcie wytapiania wrzucamy do smażącej się z podgardlem słoniny. Dodajemy ziele oraz listki laurowe. Gdy tłuszcz się zeszkli wyjąć listki oraz ziele. Tłuszcz posolić, wrzucić drobno pokrojoną cebulę, jabłuszka i odrobinę majeranku.

Starannie wymieszać i przesmażyć aby cebula stała się złocista. Dokładnie wymieszać i studzić często mieszając aby produkty nie opadły na dno. Smalec można przyrządzić bez smażonej cebuli czy jabłka, ale warto dodać te produkty, gdyż wzbogacają smak.

Uwaga: Jeżeli konsystencja smalcu jest nieodpowiednia, tzn. jest zbyt sypki, to można dodać smalcu ze sposobu I wg upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *